February
music by Pyotr Tchaikovsky
music by Pyotr Tchaikovsky
01
Thu
01
Thu
Thu
, 19:00
Grand stage
19:00
STARRING Victoria Dankovtseva, Maria Mashkina, Artyom Pugachyov, Mikhail Lifentsev, Conductor — Evgeny Volynsky
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography: Nacho Duato after Marius Petipa
music by Ludwig Minkus
choreography: Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Victoria Dankovtseva
Gamzatti — Maria Mashkina
Solor — Artyom Pugachyov
High Brahman — Mikhail Lifentsev
Gamzatti — Maria Mashkina
Solor — Artyom Pugachyov
High Brahman — Mikhail Lifentsev
Conductor — Evgeny Volynsky
Grand stage
02
Fri
02
Fri
Fri
, 19:00
Grand stage
19:00
STARRING Ksenia Zakharova, Anna Germizeeva, Ivan Oskorbin, Nikolay Maltsev, Conductor — Evgeny Volynsky
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography: Nacho Duato after Marius Petipa
music by Ludwig Minkus
choreography: Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Ksenia Zakharova
Gamzatti — Anna Germizeeva
Solor — Ivan Oskorbin
High Brahman — Nikolay Maltsev
Gamzatti — Anna Germizeeva
Solor — Ivan Oskorbin
High Brahman — Nikolay Maltsev
Conductor — Evgeny Volynsky
Grand stage
03
Sat
03
Sat
Sat
, 13:00
Grand stage
13:00
STARRING Evgeny Basalyuk, Sofia Chusovkova, Ekaterina Likhova, Evgeny Graschenko, Daniel Dranchak, Inga Karpova, Conductor — Evgeny Volynsky
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
music by Rodion Shchedrin
Ivan — Evgeny Basalyuk
Tsar Maiden — Sofia Chusovkova
Humpbacked Horse — Ekaterina Likhova
Tsar — Evgeny Graschenko
Groom — Daniel Dranchak
Sea Princess — Inga Karpova
Tsar Maiden — Sofia Chusovkova
Humpbacked Horse — Ekaterina Likhova
Tsar — Evgeny Graschenko
Groom — Daniel Dranchak
Sea Princess — Inga Karpova
Conductor — Evgeny Volynsky
Grand stage
03
Sat
03
Sat
Sat
, 18:00
Grand stage
18:00
STARRING Roman Polkovnikov, Olga Grishenkova, Elizaveta Anoshina, Kirill Danilov, Konstantin Alexentsev, Maria Nikolaeva, Conductor — Evgeny Volynsky
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
music by Rodion Shchedrin
Ivan — Roman Polkovnikov
Tsar Maiden — Olga Grishenkova
Humpbacked Horse — Elizaveta Anoshina
Tsar — Kirill Danilov
Groom — Konstantin Alexentsev
Sea Princess — Maria Nikolaeva
Tsar Maiden — Olga Grishenkova
Humpbacked Horse — Elizaveta Anoshina
Tsar — Kirill Danilov
Groom — Konstantin Alexentsev
Sea Princess — Maria Nikolaeva
Conductor — Evgeny Volynsky
Grand stage
04
Sun
04
Sun
Sun
, 13:00
Small stage
13:00
STARRING Sofia Bachaeva, Aleksey Shapovalov, Conductor — Evgeny Volynsky
opera for children in 1 act
Conductor — Evgeny Volynsky
Small stage
04
Sun
04
Sun
Sun
, 17:00
Grand stage
17:00
STARRING Anna Dattay, Ksenia Dudnikova, Mikhail Pirogov, Pavel Antsiferov, Conductor — Mikhail Tatarnikov
fashion-opera in 4 acts
music by Giuseppe Verdi
music by Giuseppe Verdi
Aida — Anna Dattay
Amneris — Ksenia Dudnikova
Radames — Mikhail Pirogov
Amonasro — Pavel Antsiferov (debut)
Amneris — Ksenia Dudnikova
Radames — Mikhail Pirogov
Amonasro — Pavel Antsiferov (debut)
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Grand stage
07
Wed
07
Wed
Wed
, 19:00
Small stage
19:00
Premiere
|
STARRING Pavel Antsiferov, Alexey Laushkin, Sofia Bachaeva, Diana Belozor, Vladimir Kuchin, Nikita Mukhin, Conductor — Dmitri Jurowski
opera in 4 acts, 5 scenes
music by Vissarion Shebalin
music by Vissarion Shebalin
Petruchio — Pavel Antsiferov
Baptista Minola — Alexey Laushkin
Katherina — Sofia Bachaeva
Bianca — Diana Belozor
Lucentio — Vladimir Kuchin
Hortensio — Nikita Mukhin
Baptista Minola — Alexey Laushkin
Katherina — Sofia Bachaeva
Bianca — Diana Belozor
Lucentio — Vladimir Kuchin
Hortensio — Nikita Mukhin
Conductor — Dmitri Jurowski
Small stage
08
Thu
08
Thu
Thu
, 19:00
Grand stage
19:00
STARRING Natalia Ershova, Artyom Pugachyov, Mikhail Lifentsev, Nikita Ksenofontov, Conductor — Evgeny Volynsky
music by Pyotr Tchaikovsky
Odette-Odile — Natalia Ershova
Prince Siegfried — Artyom Pugachyov
Evil genius — Mikhail Lifentsev
Jester — Nikita Ksenofontov
Prince Siegfried — Artyom Pugachyov
Evil genius — Mikhail Lifentsev
Jester — Nikita Ksenofontov
Conductor — Evgeny Volynsky
Grand stage
09
Fri
09
Fri
Fri
, 19:00
Grand stage
19:00
STARRING Olga Grishenkova, Ivan Oskorbin, Konstantin Demakov, Kohey Fukuda, Conductor — Evgeny Volynsky
music by Pyotr Tchaikovsky
Odette-Odile — Olga Grishenkova
Prince Siegfried — Ivan Oskorbin
Evil genius — Konstantin Demakov
Jester — Kohey Fukuda
Prince Siegfried — Ivan Oskorbin
Evil genius — Konstantin Demakov
Jester — Kohey Fukuda
Conductor — Evgeny Volynsky
Grand stage
10
Sat
10
Sat
Sat
, 13:00
Grand stage
13:00
STARRING Ksenia Zakharova, Ilia Golovchenko, Nikita Ksenofontov, Mikhail Nedelsky, Conductor — Pavel Sorokin
ballet in two acts
to music by Valery Gavrilin
choreography and staging: Vladimir Vasiliev
to music by Valery Gavrilin
choreography and staging: Vladimir Vasiliev
Anyuta — Ksenia Zakharova
Pyotr Leontievich — Ilia Golovchenko (debut)
Modest Alekseyevich — Nikita Ksenofontov
Artynov — Mikhail Nedelsky
Pyotr Leontievich — Ilia Golovchenko (debut)
Modest Alekseyevich — Nikita Ksenofontov
Artynov — Mikhail Nedelsky
Conductor — Pavel Sorokin
Grand stage
10
Sat
10
Sat
Sat
, 18:00
Grand stage
18:00
STARRING Anna Germizeeva, Mikhail Lifentsev, Arutyun Arakelyan, Nikolay Maltsev, Conductor — Pavel Sorokin
ballet in two acts
to music by Valery Gavrilin
choreography and staging: Vladimir Vasiliev
to music by Valery Gavrilin
choreography and staging: Vladimir Vasiliev
Anyuta — Anna Germizeeva
Pyotr Leontievich — Mikhail Lifentsev
Modest Alekseyevich — Arutyun Arakelyan
Artynov — Nikolay Maltsev
Pyotr Leontievich — Mikhail Lifentsev
Modest Alekseyevich — Arutyun Arakelyan
Artynov — Nikolay Maltsev
Conductor — Pavel Sorokin
Grand stage
10
Sat
10
Sat
Sat
, 18:00
Small stage
18:00
concert in 2 parts
Small stage
11
Sun
11
Sun
Sun
, 13:00
Small stage
13:00
STARRING Yulia Yumaeva, Andrey Denisov, Olga Kolobova, Ekaterina Marzoeva, Elizaveta Tselikova, Conductor — Eldar Nagiev
opera in 2 acts
music by Viktor Pleshak
music by Viktor Pleshak
Princess — Yulia Yumaeva
Prince Yelisei — Andrey Denisov
Step Mother — Olga Kolobova
Tsaritsa — Ekaterina Marzoeva (debut)
Chernavka — Elizaveta Tselikova
Prince Yelisei — Andrey Denisov
Step Mother — Olga Kolobova
Tsaritsa — Ekaterina Marzoeva (debut)
Chernavka — Elizaveta Tselikova
Conductor — Eldar Nagiev
Small stage
11
Sun
11
Sun
Sun
, 17:00
Grand stage
17:00
STARRING Diana Belozor, Vladimir Kuchin, Artem Akimov, Andrey Triller, Nikita Mukhin, Conductor — Dmitri Jurowski
comic opera in 2 acts
music by Gioacchino Rossini
music by Gioacchino Rossini
Rosina — Diana Belozor (debut)
Count Almaviva — Vladimir Kuchin
Figaro — Artem Akimov (debut)
Bartolo — Andrey Triller
Basilio — Nikita Mukhin (debut)
Count Almaviva — Vladimir Kuchin
Figaro — Artem Akimov (debut)
Bartolo — Andrey Triller
Basilio — Nikita Mukhin (debut)
Conductor — Dmitri Jurowski
Grand stage
14
Wed
14
Wed
Wed
, 19:00
Grand stage
19:00
STARRING Eleonora Sevenard, Ivan Vasiliev, Mikhail Lifentsev, Anna Odintsova, Ksenia Belousova, Conductor — Karen Durgaryan
ballet in 3 acts with a prologue
music by Ludwig Minkus
music by Ludwig Minkus
Kitri — Eleonora Sevenard
Basilio — Ivan Vasiliev
Espada — Mikhail Lifentsev
Street Dancer — Anna Odintsova
The Queen of Dryads — Ksenia Belousova
Basilio — Ivan Vasiliev
Espada — Mikhail Lifentsev
Street Dancer — Anna Odintsova
The Queen of Dryads — Ksenia Belousova
Conductor — Karen Durgaryan
Grand stage
14
Wed
14
Wed
Wed
, 19:00
Small stage
19:00
Small stage
15
Thu
15
Thu
Thu
, 19:00
Grand stage
19:00
STARRING Jury Komov, Irina Novikova, Alexey Zelenkov, Konstantin Zakharov, Diana Belozor, Andrey Triller, Ekaterina Marzoeva, Conductor — Mikhail Tatarnikov
operetta in three acts
music by Johann Strauss
music by Johann Strauss
Gabriel von Eisenstein — Jury Komov
Rosalinde — Irina Novikova
Dr. Falke — Alexey Zelenkov
Alfred — Konstantin Zakharov
Adele — Diana Belozor
Frank — Andrey Triller
Prince Orlovsky — Ekaterina Marzoeva
Rosalinde — Irina Novikova
Dr. Falke — Alexey Zelenkov
Alfred — Konstantin Zakharov
Adele — Diana Belozor
Frank — Andrey Triller
Prince Orlovsky — Ekaterina Marzoeva
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Grand stage
16
Fri
16
Fri
Fri
, 19:00
Grand stage
19:00
STARRING Ksenia Zakharova, Evgeny Basalyuk, Conductor — Karen Durgaryan
ballet in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography and staging by Yuri Grigorovich
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography and staging by Yuri Grigorovich
Conductor — Karen Durgaryan
Grand stage
16
Fri
16
Fri
Fri
, 19:00
Small stage
19:00
STARRING Alexey Laushkin, Aleksey Shapovalov, Vladimir Kuchin, Daria Shuvalova, Jury Komov, Conductor — Eldar Nagiev
opera in three acts
concert version
music by Gaetano Donizetti
concert version
music by Gaetano Donizetti
Don Pasquale — Alexey Laushkin
Dr Malatesta — Aleksey Shapovalov
Ernesto — Vladimir Kuchin
Norina — Daria Shuvalova
Notary — Jury Komov
Dr Malatesta — Aleksey Shapovalov
Ernesto — Vladimir Kuchin
Norina — Daria Shuvalova
Notary — Jury Komov
Conductor — Eldar Nagiev
Small stage
17
Sat
17
Sat
Sat
, 13:00
Grand stage
13:00
STARRING Anna Germizeeva, Roman Polkovnikov, Conductor — Karen Durgaryan
ballet in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography and staging by Yuri Grigorovich
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography and staging by Yuri Grigorovich
Conductor — Karen Durgaryan
Grand stage
17
Sat
17
Sat
Sat
, 18:00
Grand stage
18:00
STARRING Olga Grishenkova, Artyom Pugachyov, Conductor — Karen Durgaryan
ballet in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography and staging by Yuri Grigorovich
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography and staging by Yuri Grigorovich
Conductor — Karen Durgaryan
Grand stage
18
Sun
18
Sun
Sun
, 13:00
Small stage
13:00
STARRING Irina Novikova, Svetlana Tokareva, Daria Shuvalova, Shagdar Zonduev, Roman Vereshchagin, Andrey Isakov, Andrey Denisov, Conductor — Alexander Novikov
opera for children in two acts after the fairy tale by Samuil Marshak
Mouse — Irina Novikova
Frog — Svetlana Tokareva
Fox — Daria Shuvalova
Bear — Shagdar Zonduev
Wolf — Roman Vereshchagin
Hedgehog — Andrey Isakov
Rooster — Andrey Denisov
Frog — Svetlana Tokareva
Fox — Daria Shuvalova
Bear — Shagdar Zonduev
Wolf — Roman Vereshchagin
Hedgehog — Andrey Isakov
Rooster — Andrey Denisov
Conductor — Alexander Novikov
Small stage
18
Sun
18
Sun
Sun
, 17:00
Grand stage
17:00
STARRING Olga Kolobova, Konstantin Zakharov, Anna Dattay, Jury Komov, Alexey Laushkin, Conductor — Mikhail Tatarnikov
opera quest in 3 acts
music by Giacomo Puccini
production by Vyacheslav Starodubtsev
music by Giacomo Puccini
production by Vyacheslav Starodubtsev
Princess Turandot — Olga Kolobova
Calaf — Konstantin Zakharov (debut)
Liù — Anna Dattay
The Emperor Altoum — Jury Komov
Timur — Alexey Laushkin
Calaf — Konstantin Zakharov (debut)
Liù — Anna Dattay
The Emperor Altoum — Jury Komov
Timur — Alexey Laushkin
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Grand stage
21
Wed
21
Wed
Wed
, 19:00
Grand stage
19:00
Premiere
|
STARRING Anna Germizeeva, Denis Golov, Mikhail Lifentsev, Mikhail Nedelsky, Conductor — Mikhail Tatarnikov, Evgeny Volynsky
Carmen — Anna Germizeeva
José — Denis Golov (debut)
Torero — Mikhail Lifentsev
Corregidor — Mikhail Nedelsky
Divertissement — Olga Grishenkova
Divertissement — Anna Zharova
José — Denis Golov (debut)
Torero — Mikhail Lifentsev
Corregidor — Mikhail Nedelsky
Divertissement — Olga Grishenkova
Divertissement — Anna Zharova
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Conductor — Evgeny Volynsky
Grand stage
21
Wed
21
Wed
Wed
, 19:00
Small stage
19:00
Premiere
|
STARRING Gury Guryev, Konstantin Zakharov, Andrey Triller, Sofia Bachaeva, Svetlana Tokareva, Conductor — Evgeny Volynsky
Aleko — Gury Guryev
Young Gypsy — Konstantin Zakharov
An old man (Zemfira — Andrey Triller
Zemfira — Sofia Bachaeva
Old Gypsy Woman — Svetlana Tokareva
Young Gypsy — Konstantin Zakharov
An old man (Zemfira — Andrey Triller
Zemfira — Sofia Bachaeva
Old Gypsy Woman — Svetlana Tokareva
Conductor — Evgeny Volynsky
Small stage
22
Thu
22
Thu
Thu
, 19:00
Grand stage
19:00
STARRING Roman Polkovnikov, Anna Zharova, Artyom Pugachyov, Prisca Zeisel, Conductor — Mikhail Tatarnikov
ballet in three acts
music by Aram Khachaturian
choreography by Yury Grigorovich
music by Aram Khachaturian
choreography by Yury Grigorovich
Spartacus — Roman Polkovnikov
Phrygia — Anna Zharova
Crassus — Artyom Pugachyov
Aegina — Prisca Zeisel
Phrygia — Anna Zharova
Crassus — Artyom Pugachyov
Aegina — Prisca Zeisel
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Grand stage
23
Fri
23
Fri
Fri
, 18:00
Grand stage
18:00
STARRING Ivan Vasiliev, Olga Grishenkova, Mikhail Lifentsev, Anna Odintsova, Conductor — Mikhail Tatarnikov
ballet in three acts
music by Aram Khachaturian
choreography by Yury Grigorovich
music by Aram Khachaturian
choreography by Yury Grigorovich
Spartacus — Ivan Vasiliev
Phrygia — Olga Grishenkova
Crassus — Mikhail Lifentsev
Aegina — Anna Odintsova
Phrygia — Olga Grishenkova
Crassus — Mikhail Lifentsev
Aegina — Anna Odintsova
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Grand stage
23
Fri
23
Fri
Fri
, 18:00
Small stage
18:00
concert in 2 parts
Small stage
24
Sat
24
Sat
Sat
, 13:00
Grand stage
13:00
STARRING Ekaterina Likhova, Nikolay Maltsev, Natalia Ershova, Conductor — Mikhail Tatarnikov
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
music by Sergey Prokofiev
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Grand stage
24
Sat
24
Sat
Sat
, 13:00
Small stage
13:00
STARRING Victor Ditenbir, Aleksey Shapovalov, Elizaveta Tselikova, Daria Shuvalova, Ekaterina Marzoeva
Andersen — Victor Ditenbir
Dumpe — Aleksey Shapovalov (debut)
The Rat — Elizaveta Tselikova (debut)
Dancer — Daria Shuvalova
The Clock — Ekaterina Marzoeva
Dumpe — Aleksey Shapovalov (debut)
The Rat — Elizaveta Tselikova (debut)
Dancer — Daria Shuvalova
The Clock — Ekaterina Marzoeva
Small stage
24
Sat
24
Sat
Sat
, 18:00
Grand stage
18:00
STARRING Elizaveta Anoshina, Evgeny Basalyuk, Victoria Dankovtseva, Conductor — Mikhail Tatarnikov
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
music by Sergey Prokofiev
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Grand stage
25
Sun
25
Sun
Sun
, 13:00
Small stage
13:00
WORLD PREMIERE
|
STARRING Daria Shuvalova, Andrey Denisov, Kristina Kalinina, Nikita Mukhin, Olga Kolobova, Evgeniy Kozyrev, Conductor — Maria Moiseenko
opera in 2 acts
music by Andrey Semenov
music by Andrey Semenov
Buratino — Daria Shuvalova
Pierrot — Andrey Denisov
Malvina — Kristina Kalinina
Karabas Barabas — Nikita Mukhin
Alice the Fox — Olga Kolobova
Basilio the Cat — Evgeniy Kozyrev
Pierrot — Andrey Denisov
Malvina — Kristina Kalinina
Karabas Barabas — Nikita Mukhin
Alice the Fox — Olga Kolobova
Basilio the Cat — Evgeniy Kozyrev
Conductor — Maria Moiseenko
Small stage
25
Sun
25
Sun
Sun
, 17:00
Grand stage
17:00
STARRING Mikhail Pirogov, Julia Shagdurova, Svetlana Tokareva, Ekaterina Vorontsova, Alexey Zelenkov, Artem Akimov, Conductor — Mikhail Tatarnikov
opera in three acts, seven parts
music by Pyotr Tchaikovsky
staged by Vyacheslav Starodubtsev
music by Pyotr Tchaikovsky
staged by Vyacheslav Starodubtsev
Herman — Mikhail Pirogov
Liza — Julia Shagdurova
The Countess — Svetlana Tokareva
Polina — Ekaterina Vorontsova
Tomsky — Alexey Zelenkov
Yeletsky — Artem Akimov
Liza — Julia Shagdurova
The Countess — Svetlana Tokareva
Polina — Ekaterina Vorontsova
Tomsky — Alexey Zelenkov
Yeletsky — Artem Akimov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Grand stage
28
Wed
28
Wed
Wed
, 19:00
Grand stage
19:00
STARRING Ekaterina Likhova, Evgeny Basalyuk, Timofey Gerasimov, Vladislav Martyanov, Conductor — Mikhail Tatarnikov
ballet in 3 acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Oleg Vinogradov
music by Sergey Prokofiev
choreography by Oleg Vinogradov
Juliet — Ekaterina Likhova
Romeo — Evgeny Basalyuk
Tybalt — Timofey Gerasimov
Mercutio — Vladislav Martyanov (debut)
Romeo — Evgeny Basalyuk
Tybalt — Timofey Gerasimov
Mercutio — Vladislav Martyanov (debut)
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Grand stage
28
Wed
28
Wed
Wed
, 19:00
Small stage
19:00
Premiere
|
STARRING Gury Guryev, Kristina Kalinina, Andrey Denisov, Olga Kolobova, Andrey Triller, Conductor — Evgeny Volynsky
opera in two acts
production by Vyacheslav Starodubtsev
production by Vyacheslav Starodubtsev
Don Giovanni — Gury Guryev
Donna Anna — Kristina Kalinina
Don Ottavio — Andrey Denisov
Donna Elvira — Olga Kolobova
Leporello — Andrey Triller
Donna Anna — Kristina Kalinina
Don Ottavio — Andrey Denisov
Donna Elvira — Olga Kolobova
Leporello — Andrey Triller
Conductor — Evgeny Volynsky
Small stage
29
Thu
29
Thu
Thu
, 19:00
Grand stage
19:00
STARRING Elizaveta Anoshina, Igor Leushin, Ilia Golovchenko, Arutyun Arakelyan, Conductor — Mikhail Tatarnikov
ballet in 3 acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Oleg Vinogradov
music by Sergey Prokofiev
choreography by Oleg Vinogradov
Juliet — Elizaveta Anoshina
Romeo — Igor Leushin
Tybalt — Ilia Golovchenko
Mercutio — Arutyun Arakelyan
Romeo — Igor Leushin
Tybalt — Ilia Golovchenko
Mercutio — Arutyun Arakelyan
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Grand stage
mon
tue
wed
thu
fri
sat
sun
1
Thu
Thu
, 19:00,
Grand stage
STARRING Victoria Dankovtseva, Maria Mashkina, Artyom Pugachyov, Mikhail Lifentsev, Conductor — Evgeny Volynsky
19:00
Grand stage
2
Fri
Fri
, 19:00,
Grand stage
STARRING Ksenia Zakharova, Anna Germizeeva, Ivan Oskorbin, Nikolay Maltsev, Conductor — Evgeny Volynsky
19:00
Grand stage
3
Sat
Sat
, 13:00,
Grand stage
STARRING Evgeny Basalyuk, Sofia Chusovkova, Ekaterina Likhova, Evgeny Graschenko, Daniel Dranchak, Inga Karpova, Conductor — Evgeny Volynsky
13:00
Grand stage
STARRING Roman Polkovnikov, Olga Grishenkova, Elizaveta Anoshina, Kirill Danilov, Konstantin Alexentsev, Maria Nikolaeva, Conductor — Evgeny Volynsky
18:00
Grand stage
4
Sun
Sun
, 13:00,
Small stage
STARRING Sofia Bachaeva, Aleksey Shapovalov, Conductor — Evgeny Volynsky
13:00
Small stage
STARRING Anna Dattay, Ksenia Dudnikova, Mikhail Pirogov, Pavel Antsiferov, Conductor — Mikhail Tatarnikov
17:00
Grand stage
5
6
7
Wed
Wed
, 19:00,
Small stage
Premiere
|
STARRING Pavel Antsiferov, Alexey Laushkin, Sofia Bachaeva, Diana Belozor, Vladimir Kuchin, Nikita Mukhin, Conductor — Dmitri Jurowski
19:00
Small stage
8
Thu
Thu
, 19:00,
Grand stage
STARRING Natalia Ershova, Artyom Pugachyov, Mikhail Lifentsev, Nikita Ksenofontov, Conductor — Evgeny Volynsky
19:00
Grand stage
9
Fri
Fri
, 19:00,
Grand stage
STARRING Olga Grishenkova, Ivan Oskorbin, Konstantin Demakov, Kohey Fukuda, Conductor — Evgeny Volynsky
19:00
Grand stage
10
Sat
Sat
, 13:00,
Grand stage
STARRING Ksenia Zakharova, Ilia Golovchenko, Nikita Ksenofontov, Mikhail Nedelsky, Conductor — Pavel Sorokin
13:00
Grand stage
STARRING Anna Germizeeva, Mikhail Lifentsev, Arutyun Arakelyan, Nikolay Maltsev, Conductor — Pavel Sorokin
18:00
Grand stage
11
Sun
Sun
, 13:00,
Small stage
STARRING Yulia Yumaeva, Andrey Denisov, Olga Kolobova, Ekaterina Marzoeva, Elizaveta Tselikova, Conductor — Eldar Nagiev
13:00
Small stage
STARRING Diana Belozor, Vladimir Kuchin, Artem Akimov, Andrey Triller, Nikita Mukhin, Conductor — Dmitri Jurowski
17:00
Grand stage
12
13
14
Wed
Wed
, 19:00,
Grand stage
STARRING Eleonora Sevenard, Ivan Vasiliev, Mikhail Lifentsev, Anna Odintsova, Ksenia Belousova, Conductor — Karen Durgaryan
19:00
Grand stage
15
Thu
Thu
, 19:00,
Grand stage
STARRING Jury Komov, Irina Novikova, Alexey Zelenkov, Konstantin Zakharov, Diana Belozor, Andrey Triller, Ekaterina Marzoeva, Conductor — Mikhail Tatarnikov
19:00
Grand stage
16
Fri
Fri
, 19:00,
Grand stage
STARRING Ksenia Zakharova, Evgeny Basalyuk, Conductor — Karen Durgaryan
19:00
Grand stage
STARRING Alexey Laushkin, Aleksey Shapovalov, Vladimir Kuchin, Daria Shuvalova, Jury Komov, Conductor — Eldar Nagiev
19:00
Small stage
17
Sat
Sat
, 13:00,
Grand stage
STARRING Anna Germizeeva, Roman Polkovnikov, Conductor — Karen Durgaryan
13:00
Grand stage
STARRING Olga Grishenkova, Artyom Pugachyov, Conductor — Karen Durgaryan
18:00
Grand stage
18
Sun
Sun
, 13:00,
Small stage
STARRING Irina Novikova, Svetlana Tokareva, Daria Shuvalova, Shagdar Zonduev, Roman Vereshchagin, Andrey Isakov, Andrey Denisov, Conductor — Alexander Novikov
13:00
Small stage
STARRING Olga Kolobova, Konstantin Zakharov, Anna Dattay, Jury Komov, Alexey Laushkin, Conductor — Mikhail Tatarnikov
17:00
Grand stage
19
20
21
Wed
Wed
, 19:00,
Grand stage
Premiere
|
STARRING Anna Germizeeva, Denis Golov, Mikhail Lifentsev, Mikhail Nedelsky, Conductor — Mikhail Tatarnikov, Evgeny Volynsky
19:00
Grand stage
Premiere
|
STARRING Gury Guryev, Konstantin Zakharov, Andrey Triller, Sofia Bachaeva, Svetlana Tokareva, Conductor — Evgeny Volynsky
19:00
Small stage
22
Thu
Thu
, 19:00,
Grand stage
STARRING Roman Polkovnikov, Anna Zharova, Artyom Pugachyov, Prisca Zeisel, Conductor — Mikhail Tatarnikov
19:00
Grand stage
23
Fri
Fri
, 18:00,
Grand stage
STARRING Ivan Vasiliev, Olga Grishenkova, Mikhail Lifentsev, Anna Odintsova, Conductor — Mikhail Tatarnikov
18:00
Grand stage
24
Sat
Sat
, 13:00,
Grand stage
STARRING Ekaterina Likhova, Nikolay Maltsev, Natalia Ershova, Conductor — Mikhail Tatarnikov
13:00
Grand stage
STARRING Victor Ditenbir, Aleksey Shapovalov, Elizaveta Tselikova, Daria Shuvalova, Ekaterina Marzoeva
13:00
Small stage
STARRING Elizaveta Anoshina, Evgeny Basalyuk, Victoria Dankovtseva, Conductor — Mikhail Tatarnikov
18:00
Grand stage
25
Sun
Sun
, 13:00,
Small stage
WORLD PREMIERE
|
STARRING Daria Shuvalova, Andrey Denisov, Kristina Kalinina, Nikita Mukhin, Olga Kolobova, Evgeniy Kozyrev, Conductor — Maria Moiseenko
13:00
Small stage
STARRING Mikhail Pirogov, Julia Shagdurova, Svetlana Tokareva, Ekaterina Vorontsova, Alexey Zelenkov, Artem Akimov, Conductor — Mikhail Tatarnikov
17:00
Grand stage
26
27
28
Wed
Wed
, 19:00,
Grand stage
STARRING Ekaterina Likhova, Evgeny Basalyuk, Timofey Gerasimov, Vladislav Martyanov, Conductor — Mikhail Tatarnikov
19:00
Grand stage
Premiere
|
STARRING Gury Guryev, Kristina Kalinina, Andrey Denisov, Olga Kolobova, Andrey Triller, Conductor — Evgeny Volynsky
19:00
Small stage
29
Thu
Thu
, 19:00,
Grand stage
STARRING Elizaveta Anoshina, Igor Leushin, Ilia Golovchenko, Arutyun Arakelyan, Conductor — Mikhail Tatarnikov
19:00
Grand stage